piątek, 10 lutego 2012

Aranżacja domu szeregowego

Projekt, o którym chcę dziś napisać to aranżacja zrealizowana w szeregowcu pod Poznaniem.

Dom podzielony został na dwie wyraźne strefy: dzienną na parterze oraz prywatną na piętrze.
O ile sama wizja urządzenia salonu i pokoi sypialnych nie stanowiłam dla inwestorów problemu – tam pomagałam wybierać kolorystykę i detale – o tyle kwestia kuchni i łazienek wymagała dobrego pomysłu i dokładnego projektu.

Kuchnia została zaplanowana jako otwarty aneks. Podstawowym założeniem było zaplanowanie  piekarnika i mikrofali na ergonomicznej wysokości, a także zabudowanej lodówki. Kuchnia nie mogła zdominować pomieszczenia, miałam więc do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, w której musiała zmieścić się strefa zmywania, przechowywania i wygodny blat roboczy. 
Pierwszą ideą, która zmieniła spojrzenie inwestorów na kuchnię, był pomysł schowania lodówki za postawioną w tym celu ścianą. 


Dzięki temu w aneksie nie widzimy dwóch wysokich szaf – słupków, a tylko jeden z piekarnikiem i kuchenką mikrofalową. Ściankę, za którą została sprytnie ukryta lodówka ubrałam w ozdobne wnęki, które zostały wyłożone mozaiką.Kuchnia jest dwukolorowa, szafki dolne i lodówka są w kolorze forniru venge, szafki górne i słupek z piekarnikiem w białym lakierze. Jasny blat został pociągnięty na ścianie pod szafkami, a nad nim zaproponowałam pas płyty aluminiowej, która odbija światło.


Okap o ciekawej, skośnej formie został podłączony do komina, a w podwieszanym suficie zostały zainstalowane halogeny, które oświetlają blat roboczy.
Kuchnia jest otwarta na salon, ale jej forma i wielkość absolutnie nie przytłacza, jest natomiast idealnym tłem do mebli pojawiających się w dużym pokoju.Dolna łazienka miała pełnić funkcję łazienki gościnnej, ale inwestorzy chcieli zmieścić w niej kabinę prysznicową oraz pralkę. Pewnym utrudnieniem był fakt, że łazienka znajduje się pod skosem klatki schodowej, którego kształt nie pozwalał na wyłożenie go płytkami. Zamiast tego zastosowałam odporną na wilgoć warstwę tynku strukturalnego.
Jasne płytki o ciekawych formatach, szklane półki, lustro – te elementy wizualnie potęgują wrażenie przestrzeni. Znalazło się również miejsce na wbudowaną szafkę na łazienkowe drobiazgi.Założeniem dla górnej łazienki było stworzenie przestrzeni relaksu, pokoju kąpielowego. Tutaj znalazło się miejsce na półokrągłą wannę i dużą, wygodną umywalkę.Zamiast tradycyjnej kabiny mamy oddzieloną ścianą i szklanym drzwiami przestrzeń prysznica z wygodnymi półkami na kosmetyki.W pomieszczeniu dominują popiele, pojawia się również mozaika, natomiast najciekawszym elementem jest pas płytek naśladujących deskę położony na posadzce i przeciągnięty na ścianę.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz