czwartek, 5 maja 2016

Kuchnia stylizowana, retro z kredensem

Klimaty retro są bardzo bliskie mojemu sercu. W takich kuchniach mogę przemycić trochę uroku dawnych lat, subtelnych ozdób, babcinych witryn.
Realizacja, o której opowiem znajduje się w starym domu za miastem. Gospodyni naprawdę lubi gotować i zależało Jej na kuchni funkcjonalnej. A jednocześnie nawiązującej do klimatów sprzed lat.

Moim pierwszym pomysłem było zaplanowanie zabudowy na jednej ze ścian w formie starego kredensu. Mamy więc przeszklone witryny, szafki zwieńczone ozdobną listwą, rzeźbione pilastry, a między szafkami - sprytnie zabudowaną lodówkę.


Płyta gazowa i piekarnik wybrany został z kolekcji retro.
Piekarnik retro AMICA
Płyta retro AMICA
Przy strefie gotowania mamy dwie wąskie szafki cargo na przyprawy i butelki z octem, oliwą. Ważnym wizualnie detalem są ozdobne pilastry.


Duży, stylowy okap wybarwiony na ciemny odcień orzechowy ubiera ścianę.


A na ścianie mamy płytki - cegiełki. Przy wygodnym zlewozmywaku pojawia się złota bateria. Blat został przeciągnięty na przestrzeń parapetu.
Jeszcze jeden widok na cudnej urody kredens:


oraz na elegancką witrynę z przeszklonymi bokami ustawioną w jadalni.




Kuchnia biała jak śnieg

Białe, lakierowane kuchnie cieszą się niezwykłą popularnością. Wyglądają efektownie zarówno w dużych jak i niewielkich aranżacjach. Można zestawiać je z dowolnymi materiałami i detalami.
Chcę podzielić się projektem niedużej, ale funkcjonalnej kuchni - a w zasadzie aneksu.
Aneks oddziela od salonu kolor posadzki oraz wysoka zabudowa barku z dodatkowym blatem roboczym.


Ważnym elementem dekoracyjnym jest szyba na ścianie. Przy białych frontach nadruk na szkle może być kolorowy i odważny.


Blat został dobrany fakturą do paneli podłogowych. Wszystkie sprzęty kuchenne - okap, płyta indukcyjna i piekarnik są natomiast białe. Dodaje to całości lekkości.


W kuchni nie ma typowych uchwytów - a uchwyty frezowane. Pod szafkami pojawia się subtelne, ale jasne oświetlenie LED o barwie neutralnej.


Biały, ceramiczny zlew koresponduje z frontami kuchni.


W szafkach na okuciach BLUM ANTARO pojawiają się sprytne kosze i carga, które ułatwiają korzystanie z kuchni.
Okucia BLUM Antaro
Kosz Magic Corner PEKA
Kosz Magic Corner REJS


Szafki uchylne zaopatrzone są w system AVENTOS HF firmy BLUM. Dzięki niemu mamy dostęp do całego wnętrza szafki.
Aventos HF BLUM


Wszystkich, którzy chcieliby stać się posiadaczami funkcjonalnej i przemyślanej kuchni zapraszam do kontaktu!

środa, 4 maja 2016

Kremowa kuchnia

Ta kuchnia od początku zapowiadała się efektownie - wiedziałam, że będę mogła zaprojektować w niej wyspę, a jestem ich wielką fanką.
Mamy więc połączenie kremowych, lakierowanych na wysoki połysk frontów, drewnopodobnych blatów, minimalistycznych uchwytów i kontrastowego, czarnego sprzętu AGD.


Na wyspie umieściłam płytę indukcyjną. Siłę do płyty trzeba poprowadzić w posadzce, tak więc projekt kuchni niezbędny jest przed pracą elektryka i instalatora na budowie.


W wyspie od strony kuchni przewidziałam szafkę na butelki z winem oraz sprytnie schowane gniazdko robocze.


Duży, dwukomorowy zlew znalazł swoje miejsce pod oknem. Widać połączenie płytek na ścianie z blatem kuchennym - faktury drewna pięknie ze sobą korespondują.


Pod zlewem - duży sortownik na śmieci w wysokiej szufladzie.


Ważnym elementem w każdej kuchni jest oświetlenie - tutaj zastosowałam podszafkowe listwy ledowe.


W kuchni nie zabrakło też szuflad wewnętrznych na zapasy i naczynia.


Teraz pozostaje tylko ustawić przy wyspie hokery i delektować się posiłkami w zaplanowanym w każdym detalu wnętrzu!

Szarości i drewno

Szare, lakierowane fronty kojarzą się z wnętrzem chłodnym i sterylnym. Jednak jeżeli połączymy je z elementami drewna - zyska na tym całe wnętrze. Takie połączenie jest ponadczasowe i można dowolnie miksować je z odważnymi barwami - zielenią, czerwienią, oranżem.
Prezentowana kuchnia została zaplanowana według sprawdzonego schematu - wysoka zabudowa po lewej stronie, strefa zmywania pod oknem, blat roboczy z płytą grzewczą po prawej stronie.


W części wysokiej zabudowy poza lodówką i piekarnikiem zaplanowałam pojemne szafki - w domu nie ma piwnicy ani spiżarni i inwestorom zależało na dużej przestrzeni do przechowywania.


Blat jest jednocześnie parapetem - aby uzyskać taki efekt najlepiej dysponować projektem kuchni już na etapie stawiania ścian nowego domu.


Przy skośnym okapie zaaranżowane zostały dwie duże, uchylne szafki. Na ścianie nad blatem zaplanowana została szklana płyta. Blat schodzi do posadzki odcinając optycznie strefę kuchni od jadalni.
Wnętrze jest lekkie, skandynawskie, gotowe na dodanie kolorowych detali. A inwestorzy są gotowi na parapetówkę :)