czwartek, 6 października 2011

Kuchnia zlokalizowana na wyspie

Kiedy warto odejść od utartych schematów i zadecydować się na nowatorskie rozwiązania w zakresie projektowania? Czy kuchnia bez typowej lodówki, okapu i blatu w kształcie litery ‘L’ może zaistnieć? I co najważniejsze – czy może być funkcjonalna?
Coraz częściej inwestorzy szukają rozwiązań dalekich od typowych, którymi byli otoczenie przez lata. Jednocześnie oczekują, że nowo zaprojektowane wnętrze nie tylko będzie piękne, ale przede wszystkim ergonomiczne.
W ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie miałam kontakt z inwestorami, którym marzyła się kuchnia zaaranżowana na wyspie. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Wiąże się jednak z odpowiednim przygotowaniem przyłączy oraz pewnych ustępstw dotyczących wielkości sprzętów AGD.
O czym należy pamiętać w momencie rozmieszczania przyłączy? Przede wszystkim o umiejscowieniu wody oraz odpływu w posadzce, najlepiej zgodnie ze zrobionym wcześniej projektem kuchni. Również gniazdka potrzebne do podłączenia sprzętów oraz gniazdka robocze warto rozplanować po ustaleniu układu mebli kuchennych. Ważnym aspektem jest także okap – na wyspę nadają się tylko modele dedykowane, które są droższe od tradycyjnych okapów przyściennych. Także ich podłączenie do komina trzeba zaplanować na etapie przygotowywania pomieszczenia.
Na wyspie możemy umieścić dowolny zlewozmywak, a także najdogodniejszą dla nas zmywarkę – mając na uwadze maksymalną długość wyspy. Piekarnik powinien znaleźć się tradycyjnie pod blatem, tak jak lodówka – w tej opcji w grę wchodzi niewielka chłodziarka do zabudowy o szerokości 60 cm.
Okap może natomiast zrekompensować brak szafek górnych w kuchni i przybrać formę designerskiej lampy – przykłady na zdjęciach poniżej.
Oprócz nowatorskiej aranżacji kuchnia zlokalizowana na wyspie ma inną, wielka zaletę – pozwala na bezpośredni kontakt z osobami przebywającymi w salonie i nie zmusza gospodarzy przyjęcia do przebywania w zamkniętej przestrzeni. No i już nigdy nie umknie nam odcinek ulubionego serialu…

Ekspozycja mojego autorstwa - wyspa kuchenna


Wyspa kuchenna - część robocza


 Blat konglomeratowy z zatopionym zlewozmywakiem


Okapy wyspowe - propozycje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz